TMC300121441007
SKU : TMC300121441007
Wild Mouse is a series of unique mouse-shaped floating soft bait made with elastomer. Its round body that provides great skipping ability and snag-less capability, perfectly matches with off-set hooks. As a result of development of right density of the material, Wild Mouse achieved greater hook set compared to ordinary hollow frog lures, which are sometimes too buoyant in many cases and causing miss bites. Wild Mouse performs quick walking-the-dog action to attract the predators. Let Wild Mouse run on the water for sudden strikes! Mini: 75mm, 2.5g class [3 count], Original: 88mm 4g class [3 count], Ultra: 100mm, 6g class [3 count], Magnum: 125mm, 10g class [2 count], Emperor: 160mm,27g class [1 count]